Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Az orosz fél azt mondta, hogy lépni fog, ha a dél-európai állam csatlakozik az Észak-Atlanti Szövetséghez.
A szarajevói orosz nagykövetség közleményt adott ki pénteken a weboldalán – írta meg az Euronews. Ebben azt írták, hogy amennyiben Bosznia-Hercegovina csatlakozik a NATO, Oroszországnak „valászolnia kell tennie az ellenséges lépésre”. Hozzátették azt is, hogy nem értik, Bosznia-Hercegovina mitől fél.
A közlemény kitért arra is, hogy egyik NATO-bővítés sem javította a kapcsolatot az új tagországok és Oroszország között. Emellett még hozzátették azt is, hogy a bővítés önmagában „gyengíti a régió biztonságát és stabilitását”.
Bosznia nem ijedt meg
A boszniai tisztviselők elutasították az orosz „fenyegetést”. Željko Komšić, a horvát tag a boszniai hármas-elnökségben azt mondta, hogy ez nem csak Bosznia elleni, hanem a nyugati szövetségesek elleni fenyegetés is egyben. Mint mondta: „Nyilvánvaló, hogy Oroszország olyan geopolitikai játszmát űz, amely során meg akarja akadályozni a NATO európai bővítését”.
Az egyik boszniai kormánypárt azt nyilatkozta, hogy az oroszok közleménye egy újabb „kéretlen beavatkozás” Bosznia belügyeibe Moszkva részéről.
Az utolsó láncszemek
Bosznia-Hercegovina jelenleg tagja a NATO tagsági-ütemtervnek (NATO Membership Actionplan). Ez egy tanácsadói és támogatói program azoknak az országoknak, amelyek azt tervezik, hogy csatlakoznak az Északatlanti Szövetséghez.
Bosznián kívül Szerbia és Koszovó az utolsó olyan országok a Balkánon, amelyek még nem NATO tagok.
Címlapképen: Željko Komšić
Kép forrása: Elmen Omic / AFP